ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
DOWNLOAD
Download BrochureDownload Summary

Aracın düzgün çalışması için doğru yağ seviyesine sahip olmaSI ve aynı zamanda kullanım ömrünü uzatmak için en önemli faktörlerden birisidir. Bugün size arabanın yağ seviyesini nasıl kontrol edeceğinizi gösteriyoruz.

Yağın temel işlevlerinden biri, motorun tüm parçalarını mükemmel çalışacak şekilde yağlamak ve aynı zamanda aşınmaya karşı korumak ve daha yüksek performans sağlamaktır. Bu nedenle motor yağının araç içindeki temel bileşenlerden biri olduğunu ve hasar görmemesi için seviyesinin her zaman yeterli olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Yağı kontrol edin ve aracınızın ömrünü uzatın

Herhangi bir nedenle, aracın yağı önerilen minimum seviyenin altındaysa ve araç arızalanabilir.

Arabayı her gün veya ara sıra geziler için kullanıp kullanmadığınıza bakılmaksızın, zaman zaman kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Araba yağ seviyesi nasıl kontrol edilir

Dikkat edin, çünkü bu çok basit bir işlemdir:
• Yağı ölçmeden önce aracın normal konumda, motor durmuş ve soğuk olduğundan emin olun. Yağ seviyesini motor sıcakken kontrol ederseniz, seviye ölçümünde bir hata payı görünerek, malzemelerin genişlemesi nedeniyle gerçekte olduğundan daha fazla yağ almasına neden olabilir.
• Yağ çubuğunu elinize aldığınızda, sap kısmının onu ayırt etmek için diğerlerinden farklı bir renge sahip olduğunu göreceksiniz. Ek olarak, tüm yağ ölçüm çubuklarının uçlarında maksimum ve minimum seviyeyi gösteren iki çentik bulunur.
• İlk ölçüm geçerli olmayacağından, yağ çubuğunu yağ haznesinden dikkatlice çıkarın ve bir bez veya kağıt parçasıyla dikkatlice temizleyin.
• Yağ çubuğunu yeniden takın ve çıkarın. Bu sefer, damlamaması ve uca değmemesi için çıkarırken sadece gövdeyi temizlemelisiniz.
• Yağ seviyesinin doğru olması için bu ikinci ölçüm iki çentik arasında olmalıdır.

Yağ seviyesi minimumun altındaysa ne olur?

Bu durumda motorun iç parçalarını kırılabilir. Genellikle “motor çökmesi” olarak bilinir. Diğer durumlarda, motorun ömrünü sona erdiren daha ciddi arızalar meydana gelebilir.

Bundan kaçınmak için, uygun seviyeye ulaşana kadar yağ deposunu zaten sahip olduğunuz sıvıyla doldurmalısınız. Yedek yağınız yoksa ve arabanızın ne tür yağ taşıdığını hatırlamıyorsanız, yağ markasının ve türünün görüneceği son atölye revizyonundaki kağıtları gözden geçirin.

Yağı doldurduktan sonra, yeniden ölçüm yapmadan önce birkaç dakika beklemelisiniz. Maksimum seviye çubuğu kılavuzunu aşmadan seviye yeterli olana kadar gerektiği kadar tekrarlayın.

 

 

© Copyright 2021 Ek Medya